Ez a csodás növény akár éveken át ősztől egészen januárig gyönyörködteti a gazdáit, ha odafigyelünk a megfelelő gondozásra.
- Télen, a szoba meleg és száraz levegője gyakran okozhatja a levelek sárgulását. Ezért a cikláment tartsuk hűvösebb, 12-15 C-os helyen.
- Ne tegyük közvetlen a tűző napra a nyáron, ősszel, télen viszont célszerű az ablakban tartani!.
- A növény nagyon kényes az öntözésre. Akkor adjunk neki vizet, amikor a földje tapintásra száraz, de ügyeljünk arra, hogy ne legyen sokáig száraz földben. Ne öntözzük felülről, mert a gumó és a levelek berohadhatnak. Győződjünk meg arról is, hogy a felesleges víz el tud távozni a földből. Amikor virágzik, havonta egyszer vagy kétszer, alacsony nitrogéntartalmú, tápoldatos vízzel is öntözzük meg.
- Amikor a növény elvirágzott, levelei megsárgulnak, lehullanak. Ne aggódjunk azonban, ilyenkor csupán nyugalmi állapotba kerül, nem pedig elpusztul. Helyezzük hűvös, sötét helyre, és két hónapig ne adjunk neki vizet.
- Márciusban kezdjük el apránként öntözni, és ha már megfelelő a hőmérséklet, ültessük ki a szabadba árnyékos helyre, tápanyagban gazdag földbe (a gumó felső harmada maradjon föld felett), és csak szeptember környékén hozzuk be újra a lakásba.
- Ha az elsárgult leveleket, virágokat eltávolítjuk, azokat ne vagdossuk le, hanem óvatosan tőből tépjük ki, ugyanis a visszamaradó szárak is rothadásnak indulhatnak.
Érdekességek
- A ciklámen a távozást szimbolizálja, ezért gyakran adják ajándékba költözködéskor.
- Egyes országokban „kocakenyérként” is ismerik, ugyanis gyakran adták a disznóknak azért, hogy ízletesebb legyen a húsuk.
- A cikláment a kutyák és macskák számára mérgező.